نوع جستجو را انتخاب نمایید
 
  • سایت
  • وب
Search
شما در اين صفحه هستيد: اخبار و رویدادها
اخبار و رویدادهای شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی
اجرايي شدن طرح چكاوك در استان تهران

سامانه مبادله الكترونيك چك (چكاوك) كه در چندين استان عملياتي شده بود، از چهارم دي ماه سال جاري در استان تهران نيز راه‌اندازي مي‌شود

طرح چكاوك، طرحي است كه تمامي مبادلات مربوط به چك‌های بانكي، بين شعب تمامی بانك‌ها به روش سيستمي صورت گرفته و زمان واريز وجوه به حساب مشتريان را به كمتر از 24 ساعت كاهش داده است.

بر اين اساس 14 استان شامل استان‌هاي زنجان، قم، البرز، قزوين، سمنان، همدان، كرمانشاه، كردستان، لرستان، ايلام، مركزي، گلستان، مازندران و استان تهران به طرح مبادله چك به صورت الكترونيكي پيوسته‌اند

در اين خصوص بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران طی نامه‌ای، به لحاظ عملياتي شدن طرح چكاوك و حسن اجرای آن، از تمامي كاركنان اين بانك در سراسر كشور به ويژه كاركنان اداره كل پاياپاي و نظامهای پرداخت، تقدير و تشكر كرد.

استاندارد نمودن و يكپارچگي در صدور دسته چك و پردازش الکترونیکی چک‌ها از طریق فناوری تصویربرداری، عدم نياز به گردش لاشه چک، افزایش سرعت پردازش و نقدشوندگی چک ‌ها و انسجام و يكپارچگي با ساير سامانه‌هاي پرداخت از جمله مزاياي سامانه چكاوك است.

در سامانه چکاوک به دلیل اینکه چک ها به صورت الکترونیکی مبادله می شوند،‌ اسناد دیگر بانک ها به راحتی تشخیص داده مي‌شود و امکان سوء استفاده كاهش مي يابد.

 

تعداد مشاهده خبر: (3051)